U ohně v lomu Kavky pod Hády

20. týdeníček 2015 – velké věci z mého týdne

Velké věci z mého uplynulého týdne (11.5. až 17.5. 2015). Všechny nejsou doslova velké. Ale pokud si člověk dokáže užívat maličkostí, tak i nepatrná  chvilka ze života stojí za zmínku.

« Zobrazit všechny týdeníčky »

Pondělí

Dneska jsem si udělal čas na věci, které jsem poslední dobou nestíhal. Namazal jsem boty (už se zase lesknou jak Bučiho kulky), provedl jsem generálku kola (po půlroce ježdění si zasloužilo trochu péče), obrousil a natřel jsem rámečky na fotky, které jsem koupil v bazaru a opravil velkou fotku v obýváku.

Oprava rámečků na fotky Klára a Nikola u nás

Každý chci mít jiný a originální.

Opravené rámečky na fotky

Mezitím, co jsem lítal od jedné věci k druhé, přišla na návštěvu Nikča. Nedávno se přestěhovala o pár bloků dál.

V práci jsme měli rychlou poradu na Kolišti. Kolegyně Kája se stěhuje na spodní kancelář.

Úterý

Teprve dneska jsem se dostal k dovaření pampeliškového sirupu. Od neděle se pampelišky luhovaly v nálevu, který jsem scedil a 20 minut vařil, dokud tekutina nezhoustla a vytvořila sladký sirup.

Recept na pampeliškový sirup/med

Je potřeba:

400 ks květů pampelišek

100 ks květů sedmikrásek

20 vrchních částí hluchavky (bílé květy s lístky)

1 pomeranč

1 citron

1 kg cukru (třtinový nejlépe)

Jak na to:

Květy v zásadě neoplachujeme, páč bychom přišli o pyl, který potřebujeme. Proto jsme rostliny sbírali v přírodě mimo silnice. Všechny bylinky vložíme do velkého hrnce, pomeranč a citron nakrájený na kolečka i s kůrou taktéž. Přidáme kilo cukru a poté zalijeme cca 2,5 litrem vody tak, aby se směs dala míchat.

Dáme na plotnu a necháme 15 minut projít varem. Mícháme tak, aby se cukr rozpustil, pomeranče můžeme trošku pomačkat. Poté odložíme, zakryjeme utěrkou a na 24 hodin (já odložil na 48 hodin) odložíme do chladné místnosti (ne lednice).

Druhý den tuto voňavou směs zamícháme a přecedíme přes jemné plátno, já použil přeložené staré prostěradlo. Bylinky vyhodíme a hrnec s budoucím sirupem pomalu vaříme, dokud nezhoustne na potřebou konzistenci. Při vaření mícháme a sbíráme pěnu (při pomalém vaření ani moc nevzniká). Správnou konzistenci poznáme po vychladnutí, měla by být podobná medu, ale záleží jak to kdo má rád. Vaření trvá přibližně 1,5 hod.

Pokud jsme spokojení s konzistencí, ochutnáme a lijeme do malých zavařovaček. Malé volíme záměrně, aby nebyl sirup dlouho otevřený. Ukládáme do chladu a temna, nemusí být v lednici. Na 2,5 litru vody vychází zhruba 750 ml sirupu.

K čemu je dobrý pampeliškový sirup?

Stejně jako včelí med, má i pampeliškový sirup mnoho léčivých účinků, je dobrý jako prevence proti kašli a nachlazení. Je to chutné sladidlo do čaje, hodí se i na chléb. Osvěžující nápoj připravíte kombinací vody s ledem, včelím medem, citronem a čerstvou mátou.

Fotky: před scezením, sedíme, po scezení

Vaření pampeliškového sirupu/medu Vaření pampeliškového sirupu/medu Vaření pampeliškového sirupu/medu

Je potřeba se soustředit 😀

Vařím pampeliškový med

Sirup je hotový! Z tak velkého hrnce vypadlo pět roztomilých lahviček.

Pampeliškový sirup právě uvařený

Se žlutou kyticí nás navštívila Lucka 🙂 . Dnes je Den proti rakovině. A já zkoušel novou techniku Cinemagraphs. Jde o statickou fotku s jedním nebo více pohyblivými prvky. Ještě musím vychytat kvalitu.

cliplet01

Klára dostala chuť na rajskou, místo toho se jí povedlo něco mezi rajskou a svíčkovou. Bylo to moc dobrý, ale Klára byla zklamaná. Chtěla rajskou 😀 . Lucčiny masové kuličky byly výborné 🙂 .

Lucka Masové kuličky na plechu Pseudo svíčková s knedlíkem

Středa

Dnes jsem navštívil Bystrc. U Sama jsem řešil s Jarkem rumový lístek. Potom jsem jel za mamkou a ségrou. Deniska prodávala ve městě kytičky proti rakovině. Prý to letos bylo o dost slabší než minulý rok.

Pivnice U Sama v Bystrci Deniska v tričku na podporu rakoviny

Pokračoval jsem na kole směrem k babičce a zastavil se u místa, které je od nepaměti opuštěné. Kromě feťáků a bezdomovců teda.

Opuštěný dům v Bystrci

Zrovna zapadalo sluníčko a bylo krásné světlo.

Mohl jsem se posadit a koukat na televizi. Kdyby to šlo.

Židle Televize

Babička byla sama doma, děda odešel na fotbal. Dnes jsem v Bystrci navštívil celou rodinu, vydal jsem se i za dědou na Dostu. Fotbal zrovna končil, Dosta Bystrc porazila Spartu Brno 8:2 myslím 😀 .

Děda na starý kolena začal chodit na fotbal. Prý vždycky když uvidí nějakej letáček, tak se jde fandit. Na jednom zápase napočítal až 250 diváků! 😀 Dřív prý chodíval za Lužánky, tak fandí Švancarovi, aby plány s obnovením stadecu vyšly.

Po stezce jsem jel na nádr vyzvednou Kláru s Bučim a jeli jsme šalinou domů.

Klára a Buči v šalině

Čtvrtek

V batohu už mi na cestách nebude chybět krabička poslední záchrany. Dneska jsem všechny potřebné věci, které jsem celý měsíc sbíral, uložil do pěkné plechové krabičky.

Buči kouká z okna KPZ - krabička poslední záchrany, obsah

Přesadil jsem bylinky do krásného starého košíku od mámy. Ta jej chtěla vyhodit, protože byl na několika místech děravý. Trošku jsem ho opravil a nějakou chvilku nám poslouží jako domov pro bylinky 🙂

Přesazování bylinek

Sakra to byl dneska hokej! Legenda Džegr zase zářil v zápase proti Finsku. 29 sekund před koncem 3. třetiny jsme vyhráli vhazování a Sobotka zvýšil na 5:3. Jsme v semifinále a hurá znovu na Kanadu!

Fandím v práci hokeji

Pátek

Takto na mě Buči kouká, když ho vzbudí neznámé zvuky 😀 .

Můj pes Buči

Večer, po příchodu z práce na mě čekalo překvapení. Navštívila nás usměvavá Lucka a pekla výborný jablečný koláč 🙂 .

S Luckou v kuchyni Recept na jablečný koláč

Buči dostal prasečí ocásky a hlídal si je i přede mnou.

Buči baští vepřové ocásky

Zaposlouchali jsme se do naprosté klasiky: Zakk Wylde – Farewell Ballad

Sobota

Dneska fotím tajnou svatbu Romana a Tatiany! Klára dostala úlohu svědkyně i přesto, že se s Tatianou viděly asi dvakrát 😀 .

Už od příjezdu řinčícím Maluchem bylo znát, že to bude velkolepé a originální.

Originální svatba

Roman byl usměvavý a do detailu sladěný se svým nablýskaným polským Fiátkem.

Originální svatba, ženich Roman Originální svatba, ženich Roman

Obřad se konal ve svatební síni v Kinokavárně na náměstí SNP za přítomnosti skromného počtu nejbližších. Větší slavnost plánuje Roman na příští rok.

Bylo to krásné, dojemné a plné emocí 🙂 .

Originální svatba, obřad

Po obřadu a přípitku z kapoty Malucha započala šílená jízda doprovázená troubením, řinčením plechovek a hlasitými písněmi reggae. Kolemjdoucí se smáli a mávali 😀 . S Klárou jsme se nasoukali na zadní sedadla a jízdu si užili s novomanžely.

Originální svatba Originální svatba

Po výborném obědě jsme se přesunuli k Romanovi na byt, kde jsem se seznámil se Sergejem (to malé chlupaté).

Just married na autě Forest a morče Sergej Grilujeme na ohni v lomu Kavky

Později jsme jeli k nám pro civilní oblečení a pro Bučiho a jeli jsme piknikovat do lomu Kavky v Líšni, kde měl Roman připravené pohoštění. Grilovali jsme masíčko, popíjeli pívečko. Líbilo se mi, že to bylo takové nenucené, svobodné.

Piknik v lomu Kavky pod Hády Piknik v lomu Kavky pod Hády

Na Bučiho přišla puberta v pravou chvíli. Neposlouchá na jediný slovo, skáče po lidech, štěká a utíká. Přitom si myslím, že dostává dobré vychování. Později jsem se dozvěděl, že u psů v jeho věku, obzvlášť u ovčáckého typu je takové chování běžné. Takže se máme ještě na co těšit. Jindy by mi to chování nevadilo tolik, jako dnes.

Vrcholem večera byl soukromý ohňostroj, který Roman vyslal do nebes. Tleskali nám i páry sedící nad lomem Hády.

Ohňostroj pod lomem Hády Oheň v lomu Kavky pod Hády

Bylo to příjemné posezení u ohně.

U ohně v lomu Kavky pod Hády

Ani jsme nestihli všechno vypít a nenásilně jsme se rozhodli piknik ukončit a jet domů. Přeci jenom to byl náročný den. Sranda na závěr byla, když Malucha přijel odvést dvoumetrový řidič drink and drive :D.

Už jsem to říkal, Roman a Tatiana jsou moc krásný pár a doufám, že svatba byla jen další krůček k tomu, aby byli co nejšťastnější.

Neděle

Dospával jsem včerejší noční jízdu a odpoledne jsem držel palce hokejistům v boji o bronz. Bylo to prd platný, prohráli jsme 0:3 a medaili si odvezly Spojené státy. Zůstaly mi akorát vyvalené bulvy.

Vyvalené bulvy

Že mi dáte lajk? 😉
21. týdeníček 2015 – velké věci z mého týdne
19. týdeníček 2015 – velké věci z mého týdne