Mám vlastní foto knihu! Recenze fotoknihy od společnosti Saal Digital

Mám vlastní foto knihu! Recenze fotoknihy od společnosti Saal Digital

Co víc si může fotograf přát? Přestože fotím i na kinofilm a fotografie si tisknu, většina mých snímků končí na internetu. Výstava taky jednou skončí, kniha však zůstane věčnou a hmatatelnou památkou.

Přes rok bylo mým cílem, že vydám vlastní foto knihu. Příležitost ke splnění tohoto snu mi umožnila firma, která mi nabídla tisk fotoknihy zdarma.

Dohoda se společností zněla jasně. Zdarma mi vytisknou vlastní fotoknihu v hodnotě 1200 Kč, když na ni poté napíšu pravdivou recenzi. Neznamená, že když byla kniha zdarma, následující řádky plné superlativů jsou samozřejmostí. Recenze je zcela objektivní a kdybych nebyl spokojen, taktéž bych napsal pravdu.

Komunikace s firmou

Ačkoliv se jedná o německou firmu, mají pobočku v Praze a komunikují česky. Před samotnou realizací jsme prohodili několik emailů. Dlouhou dobu mi zabral výběr fotografií (vybíral jsem ze 17 966 fotek), proto jsem zakázku sám zdržoval a psal dva omluvné emaily, že nestíhám dodat podklady. V obou případech mě slečna uklidnila, že se nic neděje. Jsou hodní 🙂

Návrh foto knihy v programu

Nejprve jsem chtěl vytvořit knihu na jedno téma, což jsem si ale rozmyslel a knihu pojal jako průřez tvorbou, takové portfolio, kde bude od všeho něco.

Vybral jsem fotografie do knihy i na obálku a stáhl si z webových stránek společnosti program SaalDesigner. Program je v češtině a jeho rozhraní je jednoduché, možná ne intuitivní, ale člověk si velice rychle zvykne na ovládání.

Saal Digital - program SaalDesigner Saal Digital - program SaalDesigner Saal Digital - program SaalDesigner

Nespočet hotových šablon, rámečků a kdo ví čeho ještě. Já mám rád jednoduchost, proto jsem si rozložení fotografií vytvořil vlastní. I kdybyste neměli přesnou představu nebo vlastní fantazii, možnosti programu vás navedou.

Líbí se mi, že po vložení fotografie do programu, ihned vím, zda má dobrou či špatnou kvalitu. Pro kontrolu barev jsem si stáhl  ICC profil, který mají pro každý povrch papíru.

Moje kniha obsahuje přes 60 fotografií a samotné vytvoření zabralo pár hodin. Na konci je odeslána objednávka přímo v programu. Je to jednoduché. Celý projekt se ukládá pro možné pozdější využití.

Doručení a balení

Od objednávky po doručení uběhl necelý týden. Heh, dost dobrý!

Při rozbalování pečlivě zabaleného balíčku se mi rozbušilo srdce. Bude to podle mých představ? Budou barvy věrohodné? Nebudu zklamaný?

Foto kniha Foto Forest Foto kniha Foto Forest Foto kniha Foto Forest

Wow, je to masakr! Držet v ruce vlastní fotografii je skvělý pocit. Držet v ruce svoji vlastní foto knihu s šedesáti nejlepšími fotografiemi za poslední tři roky – nepopsatelný pocit. A to zpracování!

Zpracování knihy

Je to neobyčejná kniha. Za prvé, je moje a za druhé je neuvěřitelně kvalitně zpracovaná.

Vazba – uprostřed nevzniká žádný ohyb, což umožňuje vidět celou fotografii i na dvoustránce.

Papír – neobvykle tlustý (pár lidí zkouší, zda neotáčí dva listy), což nevidím jako negativum – naopak. Zvolil jsem matnou verzi fotopapíru a líbí se mi, že na ní nezůstávají otisky prstů. Obálka je lesklá.

Barvy – díky kontrole barevného profilu jsou barvy naprosto totožné a přesně podle mých představ. Výrobce garantuje 75 let stálobarevnosti.

Závěr

Je to moje první zkušenost s tvorbou vlastní foto knihy, nemohu tedy porovnávat, ale je mi jasné, že překonat tak kvalitní zpracování svede málokterá tiskárna. Však ani v knihkupectví jsem neviděl nic podobného 🙂

Fotografie knihy

Foto kniha fotografa Foresta Trenze

Foto kniha fotografa Foresta Trenze Foto kniha fotografa Foresta Trenze Foto kniha fotografa Foresta Trenze Foto kniha fotografa Foresta Trenze

Foto kniha fotografa Foresta Trenze DSC_0028-1-2

Foto kniha fotografa Foresta Trenze Foto kniha fotografa Foresta Trenze Foto kniha fotografa Foresta Trenze Foto kniha fotografa Foresta Trenze

Že mi dáte lajk? 😉
Jak vybrat sluchátka | Recenze Sennheiser HD 239 Precision