Kamen Brela

Chorvatsko, Baška voda | Typická odpočinková dovolená

Typická dovolená v Chorvatsku, Baška voda. 20. 6. – 29. 6. 2014.

Pátek

I dnes jsem šel do práce. Ale s úplně jinými myšlenkami, než obvykle. Obvykle totiž nejezdím rovnou z práce do Chorvatska 😀 . V 15 hodin jsem si to štrádoval z práce domů, rychle dobalit poslední věci a hurá na autobus. Původně jsme měli jet autem, ale Klářin taťka s přítelkyní to musel ze zdravotních důvodů odřeknout.

Trošku jsem se toho bál, ale nakonec jsme neměli tolik věcí. Každej jednu tašku a batůžek s foťákem. Autobus měl zpoždění, což vyvolalo na nádraží menší paniku. Já to sledoval v klidu z povzdálí.

Jelo hodně důchodců.

Odjezd do Chorvatska s Brna

Na hranici se Slovinskem jsme byli podrobeni kontrole. Celý autobus prošel celník s drsným výrazem ve tváři. Ten výraz určitě dlouho trénoval (neměl jsem odvahu jej vyfotit).

Celní kontrola na hranicích se Slovinskem

Sobota

O půl 7 ráno jsme konečně vystoupili v Bašce Vodě. Jeli jsme celkem 14 hodin. Byla to náročná cesta, moc jsme se nevyspali. Ihned se nás chopila delegátka Veronika a dovedla nás k našemu apartmánu. Paní domácí ještě uklízela po hostech před námi, kterým končila dovolená. Prý jim celý týden pršelo, měli jen jeden celý den slunečno. U nás to podle předpovědi vypadá lépe. A je to znát hned z rána. Kabele jsme nechali na chodbě a vydali se na pláž a do města.

Klára u moře Hory v okolí Bašky Vody Moře v Baška Voda - ChorvatskoŽivotní styl v Chorvatsku

Ani nevím, kdy jsem byl naposledy u moře. Krásný pocit koukat na tolik vody a mít před sebou deset dní volna a objevování. Prošli jsme se po pláži, pak městem, které je pořád stejné, jako když jsem do Bašky jezdil dřív. Našli jsme i první Chorvatskou keš (popravdě nic pěkného) a před desátou jsme se vrátili do apartmánu, který se nám již uvolnil.

Apartmán Gita - Chorvatsko Baška Voda Apartmán Gita - Chorvatsko Baška Voda Apartmán Gita - Chorvatsko Baška Voda

Máme pěkný apartmán 100 metrů od pláže – Villa Gita 😉 . Chvíli jsem hledal peřiny, pak mi došlo, že přikrývají prostěradlem 😀 . Zabydleli jsme se a v 13 hodin jsme šli na poradu zájezdu do Villy Palona. Asi dvacet minut se řešil dnešní oběd 😀 . Desetkrát se hlasovalo, kdo si dá špagety a kdo krkovičku. To byla trošku komická situace. Dověděli jsme se o nejakých výletech po okolí, které můžeme absolvovat. Na ostrov Brač bych možná jel. Po poradě jsme se šli koupat. Voda je skvělá. Cca 22°C, takže osvěžující a zároveň se v ní dá vydržet dlouho.

Na dovolené v ChorvatskuNa dovolené v Chorvatsku Na dovolené v Chorvatsku   Na dovolené v Chorvatsku

Zbytek dne jsme strávili chozením. Podívali jsme se na kraj Bašky Polje, kam jsem častokrát jezdíval do kempu. K večeru jsme se prošli zase na druhou stranu – do Brely. Brela je o trochu luxusnější městečko, než Baška Voda. V baru, kde nás ochlazovala rosa z rozprašovače (v Brně takový máme ve výčepu Na stojáka) jsme si připili Ožujskem.

Před západem slunce jsme se po pláži vraceli do Bašky.

Nejkrásnější pláže v Chorvatsku - Brela Klára v ChorvatskuNejkrásnější pláže v Chorvatsku - Brela Nejkrásnější pláže v Chorvatsku - Brela Nejkrásnější pláže v Chorvatsku - Brela

Jak vznikla následující fotka:

– „Hele, uděláme fotku, co kdybys vyskočila, jakože máš radost“
– „Tak jo, ale nevím jak. Třeba takhle?“
– „Jo, třeba takhle“
– „Počkej, ty už jsi to vyfotil?“

Klára ve výskoku na pláži

Vytuhli jsme už ve 21 hodin. Za první den jsme toho stihli opravdu hodně, jakoby měl být poslední. Dokonce jsem se stihl i spálit, když jsem po prvním koupání usnul na pláži 😀 .

Na pokoji v apartmánu

Neděle

První noc jsme se nevyspali moc dobře. Po kávě a snídani bylo líp. Vydali jsme se do Promajny objevovat nové pláže a krásy Chorvatska 🙂 .

Jsem Forest v Chorvatsku

Příště sem pojedeme natočit dokument o chorvatském kmenu mravenců.

Mravenci a ještěrka v ChorvatskuKlára na skále v Chorvatsku Klára a já na skále v Chorvatsku

I když Chorvati přijímají i Eura, pořád se vyplatí platit Kunama. Kopeček zmrzliny stál v rozmezí od 5 až 8 Kuna. Dá se říct, že cena odpovídala kvalitě.

Kolko Kuna? Chorvatské pohoří Biokovo Chorvatsko

Voda byla krásně průzračná i v přístavu Promajna.

Hrvatska Promajna

Croatia - Promajna

V Promajně jsme se trošku ztratili. Chtěli jsme najít kešku nedaloko, ale nenašli jsme správnou cestu a točili se pořád dokolečka 😀 . A tak jsme v parném poledni prošli snad celou Promajnu se všemi zákoutími.

Croatia - Promajna

Jó, tak toto mě hodně bavilo:

Pivo na pláži Pivo na pláži Rum na pláži

Málem jsem ji zašlápl.

Kudlanka nábožná

Pohoda na dovolené v Chorvatsku

Na oběd jsme se vrátili domů a něco málo snědli. V tom pařáku toho člověk stejně moc nesní.

Klára v apartmánu

Koupat se chodíme na psí pláž. Kam taky jinam 😀 . Na stánku jsme si koupili balon na házení ve vodě.

Klára v moři Atrakce v Chorvatsku Západ slunce u moře

Je sranda pozorovat psy, jak plavou, nebo jak poprvé ochutnají mořskou vodu 😀 . Toto je Ela z Německa. Plavat moc nechtěla, raději chytala kamínky, které potom kousala.

Pes u moře

Večer jsme vyšli s flaškou do noční Bašky a Brely. Sledovali jsme západ slunce a proudy turistů procházející nočním městem. Taky jsme se nasmáli u dětské atrakce – nafukovacích koulí ve vodě 😀 .

Západ slunce v Chorvatsku Noční město Brela

Pondělí

Po snídani na terase jsme vyrazili do Brely. Prostě nás to tam táhne. Pro změnu jsme tentokrát nešli po pláži, ale po hlavní silnici. Na rozdíl od Bašky, která je plná malebných uliček, v Brele jsme míjeli jednu luxusní vilu za druhou. K moři jsme přišli shora. V přístavním baru jsme si objednali kávu, zkontrolovali internety a pokračovali v cestě.

Malebné uličky v Bašce Vodě Schody Luxusní vily v Brele

V roce 2003 vyhrála pláž Brely 1. místo v soutěži o nejkrásnější pláže v Evropě. Dokonce je 6. nejkrásnější na světě (podle časopisu Forbes). A něco na tom bude.

Nejkrásnější pláž Brela v Chorvatsku Nejkrásnější pláž Brela v Chorvatsku Ryby v moři Fotograf Forest Trenz Geocaching

Nachází se zde tento malý ostrov tvořený jedním zarostlým balvanem. Výstižně se mu říká Kamen Brela. Opravdu neskutečně nádherný místo.

Kamen Brela

Měl jsem chuť vyšplhat se nahoru a zůstat tam do konce života.

Kamen Brela - ostrov

Kamen Brela, čisté moře a krásné pláže jsou asi největší turistická lákadla. Místní toto musí přes sezónu využít, v zimě pak sami odjíždějí na dovolenou.

Kamen Brela - ostrov Opalování v Chorvatsku Malíř pouliční umělec

Vrátili jsme se zpět do Bašky a po jídle na pokoji jsme koupili pivka a šli si sednou do přístavu mezi luxusní jachty a čluny. Odpoledne jsem pro tuto příležitost koupil malou pytlačku (za 20 KN), na kterou jsme teď chytali rybičky (čubičky 😀 ). Chce to opravdu maličkou kuličku chleba na špičku a pak jen čekat. Pokud na nás nevyzrály, většinou do dvou minut byla rybička na háčku.

Klára a její oběd  Chytání ryb v Chorvatsku Chytání ryb v Chorvatsku

Chytli jsme celkem pět maličkých, byla to zábava. Kláře jich bylo trošku líto, ale když jsme je vždycky hodili zpět do moře, tak je to dobrý.

Chytání ryb v ChorvatskuChytání ryb v Chorvatsku

Už to bude asi 8 let, co jsem tady byl naposledy a Chorvatsko hrálo (možná i něco vyhrálo) na MS ve fotbale. Dneska hrají zápas a už od rána je to ve městě znát. Fotbalem to tady žije. V restauracích a na autech vlají chorvatské vlajky, místní nosí červeno-bílé kostkované dresy a na všech televizních projektorech vysílají jen fotbal.

Zahájení zápasu probíhalo tradičně s pyrotechnikou.

Atmosféra na MS ve fotbale v Chorvatsku

Kolemjdoucí turisté se zastavovali u nejfrekventovanější restaurace, které měla 4 televize. Po zvýšeném hlasu komentátora, většinou následovalo hlasité oddechnutí. Já fotbal moc nežeru, ale dneska jsem fandil Chorvatsku.

Atmosféra na MS ve fotbale v Chorvatsku

Dlouho se hrálo bez branek. Chorvati nakonec podlehli Mexiku 1:3, když dostali všechny tři branky během pár minut po sobě.Na MS končí. Pilo se na žal.

Atmosféra na MS ve fotbale v Chorvatsku

Noční přístav má zvláštně přitahující atmosféru.

Noční přístav Baška Voda Noční přístav Baška Voda Noční přístav Baška Voda

Úterý

Kromě toho, že se mi tady špatně spí, zdají se mi i šílený sny. Pořád v nich někdo umírá. Včera to byla přestřelka v šalině, dneska Elis z Bástru přejížděl lidi pro zábavu. Nechápu proč zrovna Elis, neviděli jsme se dost dlouho. Ale když se lidem zdají špatný sny, většinou se stane něco dobrýho, tak uvidíme 🙂 .

Po snídani jsme šli na nudapláž. Pomalu se zvedal vítr a začaly se tvořit větší a větší vlny. Z naprosto klidné hladiny se během chvíle stala rozbouřená divočina. S radostí jsem si zaplaval v rozbouřeném moři. Bal zážitek vždy čekat na další vlny.

Rozbouřené moře v Chorvatsku Rozbouřené moře v Chorvatsku Rozbouřené moře v Chorvatsku Rozbouřené moře v Chorvatsku

Rozbouřené moře v Chorvatsku

Deku jsme pořád posouvali výš a výš 😀 .

Vlny nás dostihly

Našli se i jiní odvážlivci, ale tento pán daleko nedošel 😀 .

Na nuda pláži

Vítr neustal. Celý den foukalo a vypadalo to, že se žene bouřka. Po obědě jsme se už nekoupali. Užívali jsme si volno, pili pivo a toulali se po okolí.

Krab z moře Racek Klára u moře

Vítr.

Klára na molu

Po cestě do Brely mě pořád něco škrábalo na zádech. Sundal jsem si batoh a zjistil, že to Mužíček se chtěl podívat na moře. Ba dokonce se vykoupat! Těžko jsme mu rozmlouvali, aby nechodil, když jsou takové vlny.

Klára ho musela zachránit. Bylo to o fous…

Mužíček u moře!

Mužíček u moře! S pivkem u moře Západ slunce v přístavu

Asi komixová mánie 😀 .

Všichni čtou komixy

Zítra bude pršet.

Západ slunce v Chorvatsku

Středa

Po snídani jsme se vydali na výlet do Makarské. Oba jsme měli batůžky a těšili se, až poznáme nová místa.

Chorvatské pečivo slanac Cestou do Makarske Cestou do MakarskeMužíček Cestou do Makarske

Míjeli jsme spoustu krásných a zajímavých míst. Tato stará kamenná cesta vedla až k pláži.

Na vyhlídce na moře Na vyhlídce na moře

Cestou do Krvavice Zákoutí

Třeba tento přístav s vrakovištěm pro lodě. Úžasný místo plný rezavých plechů, tmavých zákoutí a z dálky jsou slyšet hlasy námořníků, kteří opravují a lakují své lodě.

Přístav a vrakoviště lodí Přístav a vrakoviště lodí Přístav a vrakoviště lodí

Nad přístavem byla malá vyhlídka.

Vyhlídka na přístav v Krvavici

Za dvě hodiny jsme došli do liduprázdného a ne moc hezkého městečka Krvavica.

Nalezli jsme a prozkoumali opuštěný hotel, který je víc jak patnáct let bez turistů. Předtím to bylo největší místní turistické lákadlo. Turismus se přesunul do Bašky Vody a hotel zkrachoval.

Opuštěný hotel v Krvavici v Chorvatsku

Krvavica žila jen z tohoto hotelu, nyní okolí vypadá jako v Černobylu. Toto rehabilitační středisko bylo vybudováno v 70. letech, nyní je z něj veřejně přístupná ruina. Uvnitř se nachází spousta původního vybavení, prý i kniha hostů, kterou jsme ale nehledali.

Opuštěný hotel v Krvavici v Chorvatsku Opuštěný hotel v Krvavici v Chorvatsku Opuštěný hotel v Krvavici v Chorvatsku

Je to krásná stavba. Škoda jí.

Opuštěný hotel v Krvavici v Chorvatsku

Z Krvavice se na úpatí skal táhne kamenitá stezka přímo do Makarské. Tady nás překvapil déšť. Jedna z těch příjemných letních bouřek 🙂 . Krásně jsme zmokli.

Cesta do Krvavice Jak jsme zmokli Jak jsme zmokli

Zvládli jsme to! Došli jsme do Makarské a zbylo nám ještě spoustu sil, abychom prošli město a přilehlé okolí. Předtím ale posezení u kávy v místní kavárničce, kterých je tady opravdu hodně. Přibližně stejně, jako turistů 😀 .

Klára v Makarské

Makarska je moc pěkné město plné malebných zákoutí, úzkých uliček, turistů a dobré nálady.

Hrvatska - Makarska Zákoutí v chorvatské Makarske Zákoutí v chorvatské Makarske Zákoutí v chorvatské Makarske Zákoutí v chorvatské Makarske Klára v Makarské

Makarskou jsme opustili a vydali se na nedalaký poloostrov lásky Sv. Peter. Na vrcholu stojí socha svatého Petera, který podle místních drží klíč od nebe a láska všech, kteří zde zamknou svoji lásku (podle staré čínské tradice se láska zamyká visacím zámkem na nekonečně dlouhý řetěz), bude trvat věčně.

Tady jsem taky našel jednu z nejnebezpečnějších keší. Ležela na vrcholu útes, jediný špatný pohyb a proletěl bych se do moře několik desítek metrů pode mnou. Foťák jsem raději nebral a Klára neměla odvahu jít na kraj a vyfotit mě.

Poloostrov Sv. Peter - Makarska Klára na poloostrově Sv. Peter - Makarska Poloostrov Sv. Peter - Makarska

Tady jsem fotil Kláru na analog, ona mě na digitál 😀 . Nahraju sem později i tu druhou fotku.

Fotíme jak fotíme

Včerejší předpověď se potvrdila a déšť nás zase dohnal. Ale opět ve své nejkrásnější podobě.

Chorvatský rybář Prší

Na chvilku jsme se schovali, ale nejsme z cukru, tak jsme pokračovali 😀 . Do Bašky je to ještě štreka.

Tak jsme dneska podruhé zmokli 😀 .

Prší Prší Prší Prší Prší

Všichni se schovávali a když jsme procházeli uličkou plnou restaurací, všichni koukali, jak si to v klidu vykračujeme 😀 .

Prší

Velké vlny přinesly spoustu bordelu, ale občas jsme našli něco zajímavého. Mezi balvany jsem našel nafukovací měch a za chvilku i lehátko 😀 . Zkusil jsem jej nafouknout, ale bylo asi děravé.

Hledání věcí na břehu Hledání věcí na břehu Hledání věcí na břehu Hledání věcí na břehu

Zjevení Na pláži Sex on the beach

Byl to skvělý výlet. Poznali jsme spoustu krásných míst a maximálně si užili celý den. Ani jsem nečekal, že se do Makarske podíváme.

Čtvrtek

Už od půl deváté jsme rybařili na molu kousek za Baškou. Největší úlovek byl kolem 15 cm! 😀 .

Rybaření v Chorvatsku Rybaření v Chorvatsku

Po včerejším výletu na jih k Makarske jsme se dneska vydali opačným směrem. Došli jsme daleko za Brelu, až k místu, kde to dál nešlo. Po stále se zužující cestičce jsme došli k útesu, který jsme neměli šanci sejít. Po včerejším dešti už vůbec ne. Ale příroda a výhled byl opravdu úžasný.

U moře v Chorvatsku U moře v Chorvatsku U moře v Chorvatsku U moře v Chorvatsku U moře v Chorvatsku U moře v Chorvatsku

V okolí Brely jsou rozmístěny tyto luxusní sprchy zdarma. To v Bašce se za mnohem horší sprchy platí 2 Kuny za 30 sekund.

Sprchy na pláži

Sprchy na pláži

Po dnešním výletu jsme se podívali všude, kam jsme chtěli. Na pokoji jsme trávili opravdu minimum času. Ještě večer jsme vyrazili do města. Na chvilku se nám ukázala duha 🙂 .

Klára u našeho apartmánu Villa Gita Duha v Bašce Vodě Duha v Bašce Vodě

Pátek

Devět hodin ráno a Kláře se nechce z postele!

Klára nechce vstávat

Máme před sebou poslední celý den v Chorvatsku. Strávili jsme jej opalováním a koupáním. Snad za celý týden jsme poprvé odpočívali.

Mužíček nás taky překvapil, když z batůžku vytáhl lehátko a slunečník a začal se opalovat.

Mužíček se opaluje u moře

Dal si ale lehátko blízko vody 😀 .

Mužíček se opaluje u moře Já s Mužíčkem u moře Klára v moři

Vybavení k moři Nohy ve vodě

Zrovna připlouvala „chlastací loď“. To se prý zaplatí 200 Kn a zatímco loď krouží po moři, lidé chlastají, co je libosti.

Na pláži Klára v moři Klára v moři

Klára v moři Společné koupání

Chtěli jsme stihnou poslední západ slunce, doma jsme se vysprchovali a šli koupit pivka do místního krámku.

Líbí se mi, jak místní posedávají na prahu před domem, zdraví kolemjdoucí a vypadají spokojeně. Asi jsou spokojení.

Chorvati posedávající před domy Přístav v Bašce Vodě Jdu pro pivo

Ve 20 hodin zapadalo sluníčko a bylo nádherně.

Focení západu slunce v Chorvatsku Focení západu slunce v Chorvatsku Focení západu slunce v Chorvatsku Focení západu slunce v Chorvatsku

Vrátili jsme se na pokoj pro plavky. Co by to bylo za dovolenou v Chorvatsku, bez nočního koupání?! 😀 . Klára se na to moc netvářila 😀 .

Bordel na stole Opálená Klára

Noční koupání ve vlnách byl pro mě nezapomenutelný zážitek. Lehl jsem si na záda, koukal na hvězdy a nechal se unášet vlnami. Všude kolem tma, jen v dálce zářilo město.

Teď už můžu v klidu odjet. Moment, ještě jsme nenašli jednu kešku, zítra je naše 🙂 .

Noční koupání v moři Noční koupání v moři Noční koupání v moři Noční koupání v moři

Sobota

Dneska odpoledne odjíždíme 🙁 . Dovolená je u konce, ale ještě nás tady čeká krásný slunečný den. V 9 hodin jsme vyklidili apartmán a kabele nechali v přízemí. S batůžkama jsme se vydali do Promajny pro poslední keš v okolí.

Na borovici v Baška Polje

Byla to náročná cesta. Bylo nejmíň 40 °C a krabička se nacházela na skále uprostřed vyprahlé savany.

Cestou ke cachi v Promajně Pohoří Biokovo Klára u skály Výhled Klára u skály Klára u skály

Přicházeli jsme ke skále a zrovna jeden český turista Kačer odcházel s úsměvem na upocené tváři. Našel ji. A my taky 🙂 .

S nalezenou keškou

Ze skály byl úžasný výhled na moře, městečka Promajna a Krvavica i pohoří Biokovo.

Fotograf Forest Trenz - Foto Forest Výhled na Promajnu Výhled na Krvavici Výhled na moře

Toto byl náš pátý nález chorvatské kešky. S tímto výkonem jsme nadmíru spokojený 🙂 . Vrátili jsme se do Bašky a dali si výbornou pizzu v místním hotelu. Po obědě jsme měli posledních pár hodin do odjezdu.

Když jsem jezdil do Bašky Polje cca před osmi lety, chodívali jsme se ségrou na zmrzlinu do cukrárny, kde nám dávali zmrzku zadarmo. Vždycky jsme přišli k pultu a koukali tu hromadu zmrzlin, když se nás vtipný pan číšník zeptal, jakou si dáme, odpovídali jsme „nema kuna“ a on nám pokaždé namíchal obrovský kopec zmrzliny, od každého druhu trošku.

Ta cukrárna tam stojí dodnes a číšníci jsou pořád stejně veselí. Staví na tom svůj úspěch. Poslední zmrzlinu jsme si dali právě tady. Stará finta už nefungovala, ale za to byla stejně výborná 🙂 .

Kopeček zmrzliny v Chorvatsku Kopeček zmrzliny v Chorvatsku

To byl náš poslední den v Chorvatsku. Teď nás čeká víc než deset hodin v autobuse.

Neděle

Naštěstí pro nás přijel lepší autobus, než kterým jsme do Chorvatska přijeli. Navíc řidič jel jak o život a do Brna jsme přijeli za 11 hodin. Hlavní nádraží nás vrátilo zpět do reality. Samé individua, vožralci se zrovna vraceli z tahu a mezi nimi jsme stáli my, se spoustou věcí a unavení z cesty. Myslím, že jsme zapadli rychle.

Doma na nás čekal Bimbo, kterého celý týden venčila Gituška, které moc děkujeme! Bez toho bychom nemohli odjet.

Do oběda jsme spali a odpoledne vybalovali. Zítra mám ještě naštěstí volno 🙂 .

Že mi dáte lajk? 😉
Polsko | Varšava a Krakow
Itálie, Lago di Garda | Natáčení hudebního videoklipu