Výlet po Pálavě za vínem

43. týdeníček 2015 – velké věci z mého týdne

Velké věci z mého uplynulého týdne (19.10. až 25.10. 2015). Všechny nejsou doslova velké. Ale pokud si člověk dokáže užívat maličkostí, tak i nepatrná  chvilka ze života stojí za zmínku.

« Zobrazit všechny týdeníčky »

Pondělí

Po včerejším profi výkonu jsem celej rozlámanej. Bowling, motokáry, alleycat závod, squash hned po sobě, to mi dalo zabrat.

Vyrobil jsem Bučimu hračku na jedno použití – do petflašky jsem udělal dírky a naplnil pamlsky. Taková pitomost a jak byl nadšený 🙂 .

Buči čučí Buči s hračkou pro psy z PET lahve Buči s hračkou pro psy z PET lahve

Úterý

Jel jsem s mámou a Milanem do Kiku pro novou skříň ségře do pokoje. Doma jsme se hned pustili do skládání. Sranda to moc nebyla, návod na sestavení dělal nějakej jantar.

Jedeme pro skříň Kika Skříň z Kika Skříň z Kika

Takto my koukáme na Breaking Bad, teda kromě Kláry, ta věčně čučí do mobilu a hraje nesmysly.

U nás doma

Středa

Samorost už mám na stole. Potřebuju sehnat správnou objímku s káblem a lampička je na světe.

Už třetí den obědvám řízek, udělal jsem jich fakt hodně 😀 .

Udělal jsem pořádek v kuchyni a uspořádal nedělní nákup z Makra. Cukru a mouky máme na rok. Musíme přes Vánoce hodně péct.

Zásoby potravin

Ještě lepší hračka pro Bučiho je pletenec ze starých triček. Třídil jsem trička, které jsem neměl víc jak rok na sobě a už jsem je chtěl vyhodit, když mě napadlo je naposledy využít. Nastříkal jsem trička na pruhy látky a upletl takové kousátko 😀 .

Hračka pro psa - uzel Hračka pro psa - uzel Hračka pro psa - uzel Hračka pro psa - uzel

Čtvrtek

Přišla mi milá zpráva od čtenáře Týdeníčků. Doufám, že se nebude zlobit za zveřejnění. Udělal mi moc velkou radost 🙂 . Vážím si každého čtenáře, děkuji za podporu a zdravím!

Zpráva od čtenáře týdeníčku

Byli jsme se s Bučim projít do Lužánek za pejskama. Jako každej se potřeboval vyblbnout s fenečkama 😀 .

Venčení psů v Lužánkách Venčení psů v Lužánkách Venčení psů v Lužánkách

Klára si odskočila z práce vyvenčit Garpa.

Garp a Buči

Park už je kompletně zbarvený do podzimu. A Buči se nám za ten rok taky pěkně vybarvil. Prvního listopadu oslaví první narozeniny.

Lužánky na podzim

Barvy podzimu v Lužánkách.

Podzim v Lužánkách Podzim v Lužánkách

Doma jsem našel balíček rýžového papíru, a tak jsem zkusil uvařit vietnamské zeleninové závitky. Je to pracné, ale chuťově výborné. Po osmažení byly krásně křupavé.

Závitky z rýžového papíru Závitky z rýžového papíru Závitky z rýžového papíru

Pátek

Razíme na divoký křen do Soběšic. Zachtělo se nám křenové omáčky z čerstvého selského křenu. Vzpomínal jsem, že v těchto místech jsme kdysi dávno chodili na křen s tátou. Od té doby jsem o divoký křen nezavadil, ani nevím, jak přesně vypadá. Měl jsem jen malou představu.

Křen selský

Kromě hledání křenu jsme se krásně prošli až ke koním u Bílovic. Dalo by se říct, že jsme obhlídli terén a zanedlouho se vrátíme náležitě vybaveni. Chce to polní lopatku.

Podzim v Soběšicích

Hvězdník roční (to mi řekla kouzelná kniha).

Hvězdník roční

Jednou si udělám radost, půjčím si koně a projedu se. Ranč u cesty má v nabídce hodinovou projížďku v přírodě za 290 korun. Ale třeba v Ivanovicích pořádají i celodenní nebo 4 hodinové výlety za 800 korun.

Koně Panská Lícha

Teoreticky bych si mohl pořídit koně na zahradu a kolo pověsit na hřebík, přemýšlel jsem u jednoho oroseného 😀 .

Koně Panská Lícha Koně Panská Lícha Klára Pivo Regent

Našli jsme i kešku na stromě, kterou jsme hledali před třemi lety s Deniskou. Buči na mě čekal dole a dělal psí kusy 😀 .

Hledání kešky Hledání kešky

U koní je hezky. Jablko nespadlo daleko od lopaty 😀 .

Ranč u cesty Ranč u cesty

Přišel jsem o pár centimetrů hřívy :D.

Psí výběh Lesná Domácí stříhání vlasů

Sobota

Jedeme na jednodenní výlet za vínem po Pálavě! Jen co jsme vystoupili z vlaku v Popicích, ocitli jsme se pod palbou plašiček špačků a jiných ptáků. Dunění k nám doléhalo ze všech stran.

Výlet za vínem na Pálavu Výlet za vínem na Pálavu

Víno, všude vinice a s trochou štěstí jsme našli i zapomenuté trsy hroznů plné sladké šťávy. Procházeli jsme se po pálavských vinicích a mlsali poslední trsy šťavnatých hroznů. Mňam, takový pozdní sběr.

Hrozny vína z Pálavy

Tam v dáli, kam směřují naše kroky, nachází se národní přírodní rezervace Děvín s dominantou Dívčí hrady.

NPR Děvín na severu Pavlovských vrchů NPR Děvín na severu Pavlovských vrchů

Podél nádrže Nové Mlýny jsme dorazili do světoznámé obce Dolní Věstonice.

Vodní nádrž Nové Mlýny Muzeum Dolní Věstonice

Návštěvu archeologického muzea jsem si nemohl nechat ujít. Letmým pohledem jsem ignoroval cedulku s nápisem o zákazu fotografování.

Dvě patra s expozicí věnující se pravěkým lovců mamutů včetně nejslavnější keramické sochy na světě – Věstonické venuše. Vyjeveně jsem koukal na tu 11,5 cm malou sošku zaoblené ženy. Vpravo na fotografii nálezce Karel Absolon (i když prý toho dne, kdy jeho skupina archeologů Venuši nalezla, na místě nebyl). Není to originál. Ten má nevyčíslitelnou hodnotu (číselně kolem 40 milionů dolarů) a je uložen v Moravském zemském muzeu v Brně u Anthroposu.

Dověděl jsem se spoustu zajímavých věcí, návštěvu určitě doporučuji 🙂 .

Věstonická venuše v muzeu Muzeum Dolní Věstonice

Největší vinařská oblast a vína k dostání je tu pramálo. Čekali jsme otevřené sklípky na každém kroku, přitom na první a poslední příležitost posedět u sklenky vína jsme narazili na úpatí pod zříceninou Dívčí hrady. Krásné posezení na zahrádce vinného sklípku a penzionu Husí plácek. Prý mají až pět století staré vinné sklepy.

Káva a burčák, objednali jsme si zaručenou kombinaci k posrání 😀 .

Vinný sklep a penzion Husí plácek Vinice na Pálavě

Výstup na horu Děvín nám umožnil panoramatický pohled na Věstonice s Novými Mlýny ukrývající zatopenou vesnici .

Výhled na Dolní Věstonice Výhled na Dolní Věstonice

Pohled opačným směrem na Divín s obrysem hradu Děviček.

Divín a zřícenina hradu Dívčí hrady

Z hradu byl výhled na vesnici Pavlov ještě krásnější.

Vinařská oblast Pavlov z hradu

Vysušili jsme propocená trička a pokračovali po zelené. Mohli jsme jít i po modré nebo červené přes vysílač, to bychom ale riskovali, že nestihneme poslední vlak z Mikulova.

Na zřícenině hradu Dívčí hrady Na zřícenině hradu Dívčí hrady Na zřícenině hradu Dívčí hrady Výlet po Pálavě

K odpočinku a svačince jsme si vybrali východní svah Děvínského kopce. Sluníčko a paraglidisté nad hlavami, no prostě paráda 🙂 .

Výlet po Pálavě za vínem Výlet po Pálavě za vínem

Každý baští svůj rohlík s paštikou, jen nešťastný Buči zůstal o hladu 😀 .

Výlet po Pálavě za vínem

Burčák dělá v břichu neplechu, raději měl jsem si dát pivo v plechu 😀 . V Klentnici nám vyschlo v hrdlu, mohla nás zachránit vinárna, ale neměli sudové víno. Hodná paní nás poslala pro víno přímo k místnímu vinaři. Když jsme zazvonili u dveří, otevřela stařičká paní a smutně nám sdělila, že domácí jsou na koštu (kde taky jinde).

Výlet po Pálavě za vínem Výlet po Pálavě za vínem Výlet po Pálavě za vínem

A tak nám nezbylo nic jiného, než pokračovat do Mikulova. Už se stmívá rychle, vytáhli jsme čelovku a naslepo vyrazili pěšinou mezi zahrádkami. Turistickou stezku jsme minuli, ale do Mikulova dorazili ještě kratší cestou napříč rezervací Turold.

Zámek Mikulov v noci

Se zvyšující se touhou po víně jsme chodili po Mikulově a hledali otevřené vinárny. Nikde neměli sudové víno! Kurňa kde to sme?! Až v hotelu Bonsai nám poradili, kde nám načepují místní víno. Sláva, za pět dvanáct jsme sehnali bílé z Valtic a už si to uháníme posledním vláčkem do Břeclavi a Brna.

Víno máme, už nemůže být líp 🙂 .

Klára pije víno ve vlaku

Doporučuji nenáročný celodenní výlet, snad budete mít větší štěstí na víno 😀 . Trasa: http://mapy.cz/s/m7Pc

Neděle

V noci se posouval čas o hodinu dozadu. To by se mi líbilo každou noc 🙂 .

Na Moraváku se rodí nová zajímavá socha. Jezdec na koni ještě nemá půlku těla. Za pár dní bude slavnostní odhalení jezdecké sochy markraběte Jošta Lucemburského. Socha bude vysoká 8 metrů, vážit bude 4 tuny a město stála skoro 7 milionů korun.

Mně se líbí.

Nová socha Jošta na koni na Moravského náměstí

Že neuhádnete, kde jsme byli? 😀 . Vybíráme novou postel, místo té rozlámané rozkládací sedačky co máme teď 😀 . Spíš ji máme vybranou, jen jsme jeli přeměřit rozměry kvůli výrobě matrace. Zjistili jsme, že uvedené rozměry sedí, takže jsme sem ani nemuseli jezdit. Ve středu přijedeme dodávkou a postel si odvezeme 🙂 .

Návštěva Ikea Brno Návštěva Ikea Brno - tužky

Že mi dáte lajk? 😉
44. týdeníček 2015 – velké věci z mého týdne
42. týdeníček 2015 – velké věci z mého týdne